pl us
1b
Taser czyli paralizator dający możliwość rażenia celów na odległość. W Polsce można legalnie używać taserów - paralizatorów i znajdują się one także na wyposażeniu naszej policji. Warto więc wiedzieć czym są, w jaki sposób działają i rozwiać związane z nimi mity. 

Zasada działania taserów jest bardzo prosta. Z urządzenia wystrzeliwane są dwie elektrody za pomocą sprężonego powietrza, które połączone są z pistoletem za pomocą przewodów. Po trafieniu taser obezwładnia osobę za pomocą wysokiego napięcia elektrycznego o niskim prądzie, 50 000 woltów o natężeniu 1,3 mA. To powoduje obezwładnienie nerwowo-mięśniowe. Osoba w trakcie rażenia nie jest zdolna do ucieczki ani stawiania oporu. 

Wokół paralizatorów krąży wiele kontrowersji. Służby porządkowe czasem nadużywają taserów ze względu na ich niewielką szkodliwość, a igły elektrod, które wbijają się w ciało, mogą trafić w oko lub krtań. Trzeba jednak zaznaczyć, że w porównaniu z innymi środkami przymusu tasery należą do najbardziej bezpiecznych i humanitarnych sposobów na obezwładnienie osoby. 

Zaawansowana Technologia Kształtowanego Impulsu (Shaped Pulse Technology) pozwala na osiągnięcie efektu tymczasowego zakłócenia pracy centralnego systemu nerwowego i przejęcia kontroli nad aparatem ruchu osoby obezwładnianej (EMD = Electro-Muscular Disruption). Technologia EMD obezwładnia nawet największych "twardzieli", bez wyrządzania im większej szkody oraz nie powodując trwałych następstw. TASER pozwala na powstrzymanie zagrożenia z bezpiecznej odległości oraz można użyć tasera także, jako broni kontaktowej.

Wyniki stosowania taserów przez Policję jednoznacznie wskazują, że jest to broń o najmniejszym wskaźniku powodowania obrażeń ze wszystkich dostępnych dziś środków przymusu bezpośredniego. TASER to jedyna broń niezabijająca potrafiąca skutecznie obezwładnić napastników pod wpływem narkotyków, alkoholu czy osoby z zaburzeniami emocjonalnymi.

W przeciwieństwie do broni konwencjonalnych skuteczne jest trafienie TASER'em w dowolną część ciała. Skuteczne użycie broni palnej wymaga celnego trafienia pociskiem w ważne życiowo organy wewnętrzne, co oczywiście potęguje ryzyko utraty życia lub zdrowia. Podobnie gazy chemiczne i pieprzowe muszą trafić bezpośrednio w twarz napastnika.

Podstawy prawne Art. 4.1.4.c ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji klasyfikuje TASERa jako broń - przedmiot przeznaczony do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej. Z zapisów art. 11.7 tej ustawy wynika, że pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA. Średnia wartość prądu w obwodzie TASER'a wynosi maksymalnie do 2,1 mA, co zwalnia użytkownika z obowiązku ubiegania się o pozwolenie na posiadanie tej broni. Posiadacz również tej broni ponosi pełną i wyłączną odpowiedzialność za skutki jej użycia oraz następstwa zaniedbań i zaniechań związanych z jej posiadaniem i przechowywaniem.

Dostępne modele na rynku cywilnym:

X2 Defender - najnowsze i najdroższe dzieło tej firmy przeznaczone głównie dla służb mundurowych. Wyróżnia się głównie funkcją ?semi-auto? czyli załadowane dwa naboje jednocześnie dające możliwość panowania na odległość na dwoma celami. 
X26C - to cywilna wersja słynnej broni niezabijającej Taser X26, używanej przez służby mundurowe na całym świecie. TASER X26C dysponuje największą dostępną dziś mocą obezwładniającą. Pomniejszona budowa przypominająca pistolety typu compact. Cena niższa od X2 o około 60%. 
M26C - model najbardziej przypominający prawdziwy pistolet. Rozmiary zbliżone do pistoletów jednak jest trochę od nich szerszy. Jedyny model korzystający z baterii ogólnie dostępnych, mieści 8 baterii alkalicznych typu AA, co wystarcza na 2 lata gotowości do użycia.
Pulse - kompaktowa wersja modelu M26C - czyli przypominająca pistolet w wersji kompaktowej. Najnowszy produkt firmy.
baner