pl us
winieta-logo 1911
Jeden z najbardziej kultowych amerykańskich pistoletów semi-auto kalibru .45 ACP wywodzi się z konstrukcji

zaprojektowanej przez J. Browninga. Amunicję pistoletu stanowiły na początku naboje .45 ACP (11,43 mm - czyli 0,45 cala) z pociskiem o wadze 15,2 g, wystrzeliwane z prędkością 250 m/sek i energią początkową 477 J, a w dzisiejszych czasach są dostępne nawet naboje o prędkości początkowej 373 m/sek i energią początkową 835 J. Ze względu na użycie mocnego naboju pistolet ma zamek ryglowany w momencie strzału.

Cobra 1Pistolet w czasie II wojny światowej był etatowym wyposażeniem oficerów i podoficerów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (m.in. żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej) oraz niektórych oddziałów partyzanckich działających na terenie okupowanej Polski.

W Hollywood bardzo często jest wykorzystywany np. prze Steavena Seagala, który Cobra 3korzystał z tej broni w większości swoich filmów, ale najbardziej zasłynął u boku Porucznika Mariona "Cobra" Cobretti granego przez Sylvestra Stallone w filmie Cobra.

Właśnie ten model był naszym drugim projektem. Ideą było odzwierciedlenie modelu dokładnie z tego filmu i osiągnęliśmy ten cel po wielu miesiącach oczekiwania na ręczne malowanie rękojeści wykonanej z rogu bawoła.
 
baner