pl us
IMG 3642

Kel-Tec PMR30 to pistolet, który korzysta z mocnej amunicji bocznego zapłonu .22 WMR

.22 Winchester Magnum Rimfire i jest zasilany z 30-sto nabojowego magazynka. Kel-Tec opisuje działanie pistoletu jako "hybrydowy blowback". Nie ma jednak opisu, czym tak naprawdę jest ta "hybryda". Uważam, że jest to opóźniony swobodny odrzut zamka. Po pierwsze, poziom ciśnienia w amunicji bocznego zapłonu różni się znacznie, co może prowadzić do problemów z zasilaniem. Ponadto tego rodzaju naboje powodują, że zaprojektowanie efektywnego magazynka dwurzędowego stanowiło zawsze wyzwanie. Ale projektanci Kel-Tec ostatecznie udowodnili, że przy odpowiedniej inżynierii pistolet półautomatyczny zasilany amunicją bocznego zapłonu z magazynka dwurzędowego może być niezawodny.

Hybrydowe rozwiązanie łączy elementy zamka swobodnego w zależności od poziomu ciśnienia. Przy większym obciążeniu ciśnieniowym lufa przesuwa się lekko do tyłu wraz z zamkiem, tak jak w przypadku tradycyjnej konstrukcji z ryglem wahliwym. Ta wszechstronność oznacza, że PMR30 będzie bez problemu działał w szerokim zakres dostępnej amunicji .22 WMR. Szkielet pistoletu wraz z magazynkami są wykonane z trwałego polimeru Zytel (wysoka wytrzymałość na ścieranie i odporny na uderzenia termoplastyczny poliamid). Materiał jest lekki, a także odporny na ciepło i uderzenia. 

Z całkowitą długością 7,9"(20cm), lufą 4,3", i wagą 397g ten pistolet może być idealnym rozwiązaniem do treningów dynamicznych. Chociaż większość strzelców zazwyczaj potępia boczny zapłon w celu ochrony osobistej to jednak ten pistolet z 30 nabojami w magazynku, nie jest bezwartościowy jako opcja defensywna. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że PMR30 ma tylko minimalny odrzut i niewielki podrzut lufy.

Dźwignie sterujące są stosunkowo standardowe, jak w nowoczesnych konstrukcjach przystało już obustronne. Zrzut zamka dokładnie, jak w nowoczesnych pistoletach centralnego zapłonu, natomiast jedynie przycisk zwalniający magazynek znajduje się na stopce uchwytu. Ciekawe kluczowe funkcje to szyna Picatinny pod lufą i przyrządy celownicze w pełni światłowodowe z przodu i z tyłu. Na zamku znajduje się również płytka umożliwiająca zamontowanie kolimatora.

Nawet przy całej tak zgrabnej inżynierii i cechach, złożoność budowy niezawodnego pistoletu bocznego zapłonu z dwurzędowym magazynkiem wciąż budzi obawy o jego niezawodność. Jednak dla nas PMR30 nie miał najmniejszych problemów podczas treningu i okazał się całkowicie niezawodny przy testowaniu różnego rodzaju amunicji. Przyrządy celownicze światłowodowe są bardzo dobrze przystosowane do strzelań dynamicznych z bliskiej odległości oraz w słabszym świetle, ale są lekko trudniejsze do opanowania w strzelectwie precyzyjnym.

Wiem jednak, że ten wyjątkowy pistolet, wyposażony w kolimator byłby w stanie uzyskać bardzo zadawalające wyniki na różnych odległościach. Bez wątpienia możemy w nim znaleźć podobieństwo do pistoletu FN Five-Seven zasilanego nabojem 5,7x28mm, który jest prawie 3,5 razy droższy, a cena amunicji jest około 4 razy wyższa niż .22WMR. Zasilając go jednak nabojem .22WMR mamy bardzo dobrej jakości standardowy pistolet zasilany najpotężniejszą amunicją bocznego zapłonu.

Poniżej znajduje się tabela charakterystyk technicznych amunicji .22WMR, 5,7x28mm i 9x19mm Para.

.22WMR
Masa pocisku oraz typ - Prędkość - Energia początkowa
30gr.(1,9g)HP - 700m/s - 437J

5,7x28mm
28gr.(1,8g)JHP - 716 m/s - 467J

Parabellum 9x19mm
124gr.(8,04g)FMJ - 360m/s - 481J

baner